Když kraluje Insomnie

Námět na sepsání tohoto článku přišel jednu nedávnou noc. Bylo něco kolem třetí hodiny, když jsem se probudila. Roztřesená jsem se přesunula z ložnice do pokoje pro hosty. Rozsvítila jsem světlo, které, jak jsem zjistila, mi pomáhá ranní a noční „kocoviny“ lépe zvládat. Vzala jsem do ruky právě rozečtenou knihu a začetla se:

„Spánek je jako skluzavka. Někdy se vám podaří sjet hladce na jeden zátah – usednete nahoře, jen to zasviští a jste dole a je ráno. Někdy to však drhne, vzbudíte se chvíli po usnutí a nejde to dál a je to stejně protivné, jako když se nedaří sjet po skluzavce, na které vás brzdí látka od kalhot. A někdy si sednete na skluzavku a nejede to vůbec, například když máte kalhoty z materiálu, který neklouže, anebo máte jenom kraťasy a po holých nohách se klouzat nedá. Čas běží, vy trčíte na místě a je to přímo k zbláznění.“ Z knihy Pouštní včela od Veroniky Matysové

Nespavost

Krásná analogie, nemyslíte? Někdy je to opravdu k zbláznění. Protože když začne kralovat Insomnie (česky nespavost), tak to může být velká tragedie. Není to pro mě žádná novota, na svojí cestě prožívám tyto patálie celkem často. Mám strategie, jak takové noci zvládnout. Ale netvrdím, že vždy zaberou. A tak není překvapením, že jako následek dlouhodobé nespavosti přichází apatie, letargie a anhedonie (špatná nálada). Prostě proto, že není dobitá baterie.

Co mi uprostřed noci nebo nad ránem pomáhá?

  • Beletrie

Čtu. Nejraději o něčem, kde je trocha historie.

  • Melodie

Poslouchám hudbu. Někdy i symfonie.

  • Poezie

Jan Skácel: Uspávanky… a jiné básničky pro děti.

  • Kinematografie

Pustím si film nebo dokument.

  • Fotografie

Prohlížím si fotky. Na mobilu nebo vytištěné.

  • Autobiografie

Píšu deník.

  • Ergoterapie

Zaměstnám ruce. Takže třeba v pět ráno maluju kamínky.

  • Austrálie

Díky časovému posunu je chat s kamarádkou možný kdykoliv. A její empatie je léčivá.

  • Autoterapie

Poslouchám samu sebe. Nahrála jsem si na diktafon různě dlouhé monology, úryvky z knih i vlastní fantazie. Úvahy o tom, že v noci se zdá všechno horší, než ve dne. A že brzy bude ráno.

Co k tomu říkají studie?

Že nejsem žádná anomálie. Nespavost je jedním z nejčastějších příznaků, který lidé při vysazování psychofarmak prožívají. Přirozené procesy v mozku nabourala chemie. A než nastane zase harmonie, chvíli to potrvá. Ale pak tato mizérie skončí. Tělo se z havárie uzdraví a bude díky přirozenému spánku opět plné energie.


Přiznávám, že občas se u mě díky nedostatku spánku dostavuje hysterie. Hlavou se mi honí nápady jako anestezie, hypnoterapie nebo dokonce magie. Někdy mě i během dne přepadne fobie, když se podívám na postel, do které si zase večer půjdu lehnout. Protože mám obavu, aby nastávající noc nebyla přesná kopie té předchozí. Je to prostě loterie.

Když přijde série několika nocí po sobě, kdy spím normálně, dostaví se neskutečná euforie. Je to největší prémie za strádání, které díky lékařskému oboru zvanému „psychiatrie“ už tak dlouho prožívám.


Pro tento článek jsem hojně využila Wikipedie, elektronické encyklopedie. Slov končících na „ie“ je 1040. A tím nejdelším z nich je „psychofarmakologie“. BESTIE!

Nespavost neboli insomnie není žádná komedie

Diskuze je uzavřena.