Jak souvisí nízká hladina sodíku se spánkem?

Existují vědecké studie, které spojují nízkou hladinu sodíku v krvi s tzv. adrenální únavou (adrenal fatigue). Jedná se o vyčerpání nadledvinek, které jsou zodpovědné za produkci mj. stresových hormonů Kortizolu a Adrenalinu.

Pokud nadledvinky fungují správně, vyplavuje se nad ránem úměrné množství Kortizolu. Tento hormon nám pomáhá se probudit a nastartovat do nového dne. Jsou-li nadledvinky vyčerpané, stresové hormony se vyplavují ve špatnou chvíli a ve špatném množství (zjednodušeně řečeno).

Jak se to také může projevovat?

Brzké ranní probouzení s nemožností znovu usnout, jelikož tělo je přespříliš nastartované vysokou hladinou kortizolu. Dostane se do módu „bojuj nebo uteč“. Rozšíří se zorničky, tělo se zpotí, srdce začne bít rychleji. Často nezbývá nic jiného, než vstát z postele ještě za hluboké noci.

Na produkci Kortizolu a Adrenalinu mají mj. vliv psychofarmaka. Proto je tento jev ranního probouzení velmi častý, ať při užívání nebo ještě častěji při vysazování psychofarmak.

Co s tím?

Nadledvinky mají rády sůl. K tomu, aby fungovaly lépe, je tedy vhodné doplnit množství sodíku v těle. Nejjednodušší cestou je přírodní a kvalitní Himalajská sůl, která obsahuje kromě sodíku i řadu dalších minerálních látek.

Doporučuje se 1/4 až 1/2 lžičky Himalajské soli rozpuštěné v šálku vlažné vody se lžičkou citronové šťávy ráno a večer.

Článek o adrenální únavě a inspirace, co s tím.

Vyčerpané nadledvinky neprodukují stresové hormony správně. Brzké ranní probouzení a celodenní únava mohou být jedním z příznaků.