Histaminová intolerance

Již několik let jsem součástí mnoha FB skupin a fór, kde si lidé radí jak “na pychofarmaka”. Protože mě poslední týdny víc než trápí neustálé příznaky alergie (ucpaný nos, kýchání, pálení očí, nateklé rty, bolesti břicha, občas průjem a nově i motání hlavy), zapátrala jsem. Co jsem zjistila?

HIT neboli histaminová intolerance

Antidepresivum Amitriptylin, který jsem brala – včetně postupného snižování – 5 let, je velmi silné antihistaminikum. To znamená, že odbourává z těla histamin, což je hormon, který si tělo jednak samo produkuje a také ho ve velkém přijímá ve stravě. Zdravé tělo všechen histamin (ať přijatý stravou či vytvořený) odbourá a sice díky enzymu který se nazývá DAO (DiAminoOxidáza). Jakmile ale tělo nemá dostatek DAO, pak histamin nemá co odbourávat!

Mnou dlouhodobě užívaný, výše zmíněný lék, odbourával oněch 5 let histamin místo toho, aby tak činil mnou “vyprodukovaný” a tělu vlastní enzym DAO. Poté, co jsem Amitriptylin přestala užívat, najednou tělo neumí vyrobit potřebné množství DAO. V těle se hromadí histamin a tělu není dobře 😢

Jak z toho ven?

Existuje DAO v tabletách. Lze tedy tělu pomoci se histaminu zbavit takto. Ale je to další chemie do koktejlu a do toho se mi nechce. Přirozenější je dodržovat nízkohistaminovou dietu .(Low Histamine Diet), která je poměrně přísná, ale tělu může hodně ulevit.

V čem spočívá dieta při nedostatečném odbourávání histaminu?

Inu pátrala jsem, které potraviny bych měla z jídelníčku vyřadit… a je jich MOC. Skoro mi přijde, že mi tam zbylo akorát čerstvé maso, brambory, rýže a jablka. Potíže mám ale takové, že mi stojí zato tuto striktní dietu zkusit.

Zkušenosti lidí na zahraničních fórech jsou inspirativní a dávají mi naději, že do sebe nebudu muset ládovat dlouhodobě jiné léky, abych se mohla volně nadechnout a neměla stále bolesti břicha apod.

Občas se ptáte, jestli jsem zkusila během vysazování psychofarmak nějakou dietu? Dosud ne, ale teď nastal okamžik, kdy jsem k tomuto rozhodnutí dospěla.

Věřím, že intuice podpořená mnoha zkušenostmi jiných lidí, mě dovede k pocitu “normálna”.

O histaminové dietě je mnoho napsáno i v češtině, stačí zadat do vyhledavače HIT nebo histaminová intolerance. To, že by mohla být vyvolaná léky (mj. psychofarmaky) dokonce v některých článcích zaznívá.