Syndrom z vysazení antidepresiv

“Třikrát jsem se pokusil vysadit Escitalopram. Pokaždé jsem přestal spát. Zažíval jsem navíc nepříjemné pálení žáhy, reflux, byl jsem nervózní, úzkostný. Takové stavy paniky jsem nikdy dříve neměl”, … takto popisuje třicátník Tim svoje pokusy ukončit léčbu antidepresivy, na kterých byl 12 let. Na radu svého lékaře vždy vysazoval medikaci v řádu cca 6 týdnů. Pokaždé se musel na léky vrátit, protože syndrom z vysazení medikace (neodborně a chybně lékaři zaměněn za relaps nemoci!) byl nesnesitelný.

Častá situace… bohužel

… toto je naprosto typický příklad, ve kterém se nejspíš řada z vás pozná. Lékaři o vysazování psychofarmak ví opravdu málo. Jejich rady, jak se medikace zbavit, proto nefungují a lidé na prášcích setrvávají léta! Jejich šance úspěšně se jich zbavit tak s každým rokem klesá.

Přikládám článek, který stojí za přečtení. Dost mě překvapilo, že studií, které zkoumají účinky AD při zahájení léčby, je na tisíc. Naopak těch, které se zabývají procesem vysazení AD, je pouze 36!

Článek mi potvrdil, že:

1. syndrom z vysazení AD (či jiných psychofarmak) je nedostatečně probádaný

2. farmaceutický průmysl nemá zájem na tom, aby se poznatky o náročném procesu vysazování psychofarmak publikovaly a aplikovaly do praxe

3. lékaři jsou díky nedostatku informací absolutně nekompetentní co se týče procesu vysazování psychiatrické medikace. Nejsou schopni pacientovi poradit a bezpečně ho návyku na léky zbavit!

4. na trhu nejsou k dispozici léky ve formě, která by umožnila pomalé a postupné snižování. Jako vhodná se ukazuje tekutá forma, ta je ale v mnoha zemích a u většiny psychofarmak úplně nedostupná.

5. skutečnými odborníky na snižování psychofarmak jsou lidé s osobní zkušeností. V článku zaznívá jméno Mark Horowitz, australský lékař s vlastní trpkou zkušeností s psychofarmaky. Je tvůrcem tzv. “Hyperbolického modelu snižování psychofarmak”… jednoduše řečeno – čím menší je dávka tím menší musí být každá redukce. A nejpomaleji je nutno postupovat v úplném závěru!

6. závažnými příznaky z vysazení medikace netrpí zdaleka všichni pacienti. Co určuje, zda někdo bude či nebude mít velké příznaky z vysazení? NEVÍME! Bohužel, zatím žádné poznatky či spojitosti v tomto směru nemáme. Proto se vždy, v každé diskuzi, objeví jedinci, kteří napíší komentář: “Já jsem vysadil prášky ze dne na den a neměl jsem problém.” Věřím a jen skrytě závidím.

7. je třeba hledat informace sám. Nespoléhat na sdělení a rady lékařů. Svépomocné skupiny a diskuzní fóra jsou prvním místem, kam by měly směřovat kroky každého, kdo se rozhodne psychiatrickou medikaci vysadit.

Nechť je vám článek k užitku.

Na cestě k životu bez psychofarmak přeji všem hodně trpělivosti. 🙏

zdroj: článek