IPLP … Individuální předepisování léčivých přípravků

IPLP je zkratka pro způsob „Individuálního Předepisování Léčivých Přípravků“. Pro mnoho lékařů dnes již zapomenutý postup. Ale stále se jedná o postup schválený, možný a v případě vysazování psychiatrických léků velmi užitečný.

Lékař díky němu může předepsat individuální dávku preparátu. Uvedu na příkladě, aby to bylo zřejmé. Lék Amitriptylin je v ČR dostupný pouze v jediném produktu a síle. Tablety mají 25 mg účinné dávky. Díky IPLP předpisu od lékaře je možno získat předpis na užívání například 20mg (15mg, 10mg, 8mg…).

Důležité je vědět, že lékař toto může předepsat! Pacient tedy nemusí snižovat o 1/4 tabletky, ale daleko pomaleji.

Na základě IPLP předpisu připraví lékárna lék. Jednoduše řečeno buď naváží na laboratorních váhách a připraví do želatinových kapslí přesné množství tabletky. Nebo v některých případech je možné využít léčivo v tekuté formě (u Amitriptylinu lze takto připravit substanci, kde 1ml roztoku obsahuje 10mg účinné dávky. Součástí je kapátko s přesností 0,1ml).

Pro bezpečné snižování psychiatrických léků a jejich vysazení je toto velmi užitečné. Navíc za léčivo připravené na základě IPLP předpisu pacient nedoplácí, vše je hrazeno zdravotní pojišťovnou.

Zde je seznam léčiv, která mohou být převedena do tekuté formy.

Lékárny na základě IPLP předpisu připraví lék na míru