„Ashton Manual“ … jak se zbavit benzodiazepinů

Ráda bych Vám představila osobu, o které bohužel v Čechách není velké povědomí. Je jí Prof. Heather Ashton. Britská lékařka a vědkyně, která se dlouhodobě zabývala vlivem psychoaktivních látek na lidský mozek.

Již v roce 1999 vyšel poprvé její manuál: „Benzodiazepines: How They Work and How to Withdraw“, který je známý jako tzv. Ashton Manual (volně přeloženo jeko Manuál dle Ashtonové). Byl přeložen do více než 11 jazyků (do češtiny zatím bohužel nikoliv), v roce 2013 byl aktualizován.

Profesorka Ashtonová v něm popisuje, jak benzodiazepiny v těle působí, na fungování čeho všeho mají vliv a dopad. A především dává návod, jakým způsobem se benzodiazepinů (Diazepam, Oxazepam, Neurol, Rivotril, Lexaurin…) a tzv. Z-Drugs léků na spaní (Zolpidem, Zolpinox, Sanval…) zbavit. Jak je bezpečně vysadit, co může během procesu vyazování nastat a na co je dobré se připravit.

Je zarážející, že běžnou praxí v nemocnicích a léčebnách je vysazení „benzáků“ ze dne na den (v lepším případě v řádů dní či 2-3 týdnů). U lidí, kteří je užívají déle než několik týdnů to může vést ke vzniku závažných komplikací, například epileptických záchvatů.

A nejen to. Příznaky z rychlého vysazení těchto preparátů mohou přetrvávat dlouhodobě, někdy doživotně! Bohužel „Ashton Manual“ zná v Čechách málokdo. Přitom je to materiál, který by každý psychiatr měl mít nastudovaný. Vysadit benzáky je práce na měsíce, někdy i na roky.

Zde je návod, jak na to.

Návod, jak na to, sdílím zde.

Prof. Heather Ashton