Rozpuštěný … Rozkrojený?

Možná by se mohlo zdát, že jsem se pomýlila. Vždyť ona cimrmanovská retro krimi komedie se správně jmenuje: „Rozpuštěný a vypuštěný“?! Vězte, že s Cimrmanem nemá dnešní článek mnoho společného, i když některé prvky „vynalézavosti a originality“ se v něm přece jen objeví. Chci vám nabídnout praktický návod, jak na to. Aneb jak rozkrojit či rozpustit tabletky při postupném a pomalém snižování dávek psychofarmak.

Ukrajování

Někdy bývá tato metoda nazývána taky jako „suchá“, neboli „ Dry Cut“. Znamená to, že z tabletky postupně pomocí nože odkrajujeme větší a větší kousek, až se dostaneme na nulu. K této metodě je potřeba:

Ostrý nůž

Prkýnko

Váha. Co nejpřesnější. Já osobně využívám váhu s přesností na 0,001 g a zakoupila jsem ji na webu.

Želatinové tobolky. Do nich sypu přesně odvážené dávky jednotlivých léků. Dostupné jsou v lékárně.

Dávkovač na léky. Využívám týdenní, pro každý den jsou k dispozici čtyři přihrádky. Také z lékárny.

Jak to dělám?

Každé pondělní dopoledne se naše kuchyň promění v laboratoř. Se zmenšujícím se množstvím druhů léků mi příprava zabírá méně času než na počátku snižování, ale i tak je to záležitost minimálně na půl hodiny. A to už mám po těch měsících jistou praxi.

Všechno nádobíčko si vytáhnu, připravím tabulku v Excelu, kde si přesně eviduju, kdy jsem naposledy ubírala a na jaké jsem aktuální dávce. A kde mám také vypočítané, kolik mám ubrat tentokrát a kolik má tedy nová dávka vážit. Ano, vyplatí se umět trojčlenku. Uvádím příklad:

Váha pilulkyÚčinná dávka léku
Na začátku0,140 gramů10 mg
První snížení o 10%0,126 gramů9 mg
Druhé snížení o 10%0,1134 gramů8,1 mg
Třetí snížení o 10%0,102 gramů7,29 mg

A takto postupuju až do takového množství, které je už bezpečné vysadit úplně. Jedná se pak už jen o pár „zrnek prachu“.

Rozpouštění

Tato metoda, anglicky nazývaná jako Water Micro Tapering, spočívá v tom, že účinná dávka se snižuje po mikroskopických množstvích, takže se jede dolů jako po skluzavce. Na rozdíl od metody ukrajování, kdy se jde po schůdcích. K metodě rozpouštění ve vodě nejsou bohužel vhodné všechny preparáty, ale jenom ty, které jsou ve vodě rozpustné. To lze buď dohledat v příbalových letácích samotných prášků, na webu SÚKL, v diskuzních fórech, a nebo to prostě jednoduše doma vyzkoušet.

Problematické bývá rozpouštění tzv. potahovaných tablet, tedy většinou takových těch hezky barevných, které jsou na povrchu obaleny hmotou, která má za cíl, aby se tableta nerozpustila dříve než v žaludku a nedráždila zažívání. U těch výrobci nedoporučují ani jejich půlení. Já to ale u jednoho ze svých léků dělám, protože jinak by se žádné postupné snižování nekonalo.

K rozpouštěcí metodě bude zapotřebí:

Odměrka. Případně odměrný válec nebo jiná nádoba pro přesné odměření tekutiny.

Stříkačka. Nejlépe o objemu 20ml. Každý dílek rovná se 1 ml.

Případně skleničky, ve kterých je možno namíchaný roztok uchovat v lednici. To se vyplatí hlavně tehdy, užívá-li někdo lék ve více než jedné denní dávce.

Jak na to?

Řekněme, že užívám 10mg léku. Chci ho touto metodou mikroskopického snižování vysadit za 300 dní.

První den

Odměřím 300 ml vody v odměrném válci a do ní hodím tabletku. Počkám, až se rozpustí a vzniklý roztok dobře promíchám, pokud by lék měl tendenci se usazovat na dně. Jakmile je roztok připraven, vezmu stříkačku a odeberu 1ml roztoku. Ten vyhodím a zbytek vody s rozpuštěným práškem vypiju.

Druhý den

Odměřím 300 ml, rozpustím tabletu, zamíchám a odeberu 2ml ze vzniklého roztoku. Zbytek vypiju.

Třetí den

Odměřím 300 ml, … a odeberu 3 ml. Zbytek vypiju.

A takto pokračuji každý den až po den v pořadí 300, kdy není co pít, protože lék je vysazen.

Každý den tak v tomto ilustrativním příkladě odebírám 0,033 mg účinné dávky léku. Úskalí může nastat na konci snižování, kdy jsou odebraná množství v absolutní hodnotě stále stejná, ale zvyšuje se % z předchozí dávky.

Pokud někdo užívá lék ve více než jedné dávce za den, je fajn si nachystat celou denní dávku (rozpustit, odebrat patřičný počet ml) a poté rozdělit do tří skleniček (na ráno, odpoledne, noc). Metoda je pracnější v tom, že se musí připravovat každý den nový roztok.

Kombinace

Řada lidí, kteří vysazují psychiatrické léky, volí kombinaci. Na počátku snižování je většinou snadné tabletu rozkrojit nebo rozdrtit a potřebné množství navážit na váze. Postupem času je ale z tablety čím dál víc drtě a v domácím prostředí někdy není snadné na váze takto malá množství přesně zvážit. Proto někdo během vysazování přejde na metodu rozpouštěcí, kdy toto titěrné odvažování odpadá.

Tapering strips

Komu by se nechtělo spoléhat na vlastní hlavu a chtěl by nechat někoho jiného, aby mu množství pečlivě navážil a připravil, může se obrátit na nizozemskou firmu, která prodává tzv. Tapering strips. Jsou to pásky, ve kterých je připraveno na každý den požadované množství léku. Jejich snižovací protokoly jsou uvedeny na stránkách, mně osobně se zdají příliš rychlé, ale v diskuzích se již objevují lidé, kteří pomocí nich úspěšně medikaci vysadili. Je také otázkou, jak by toto fungovalo u léku na předpis, ale jistě by šlo s podporujícím psychiatrem tuto možnost objednání léku ze zahraničí projednat.

České lékárny

Za starých dob bylo běžné, že lékárny připravovaly léky, tedy byly schopny naředit lék nebo naopak ho udělat více koncentrovaný. Jak jsem zjistila, tak i dnes se najde tu a tam nějaká lékárna, která toto stále umí. Nijak se do toho ale nehrnou, a pokud už na to kývnou, nechají si za tuto službu celkem dost zaplatit. Ale jako výčet možností, jak snižovat medikaci považuji za důležité to tady zmínit.

Pokud byste chtěli k tématu více informací, doporučuji prostudovat Průvodce – společníka a sice Krok 15 – Metody snižování.

Všem koumákům a odvážlivcům přeji hodně štěstí.

Příprava léků na další týden